6 Sigma Eğitimlerimiz Tam Gaz Devam Etmekte


Altı Sigma eğitimleri dalga dalga firmamızda yayılıyor.

Mayıs ayından bu yana ikinci dalga kara kuşakların eğitimi devam etmektedir. Altı Sigma dersleri başlamadan evvel, yaşamınızdaki önlenebilir değişkenlikleri öngörebilir, tahmin edebilir bu süreçleri kontrol edebilir, olası riskleri öngörüp önlem alabilir hatta uzun vadede ne kadar mükemmele yakın-uzak olduğunuzu tahmin edebilirsiniz diyen hocamıza ‘O derece ha’ diyebilirdik.

Untitled

Altı Sigma ile işletmelerde iş sürecinin belirlenmesi, analiz edilmesi, süreçlerde iyileştirme ve kontrol için istatistikî araçlar kullanılır ve süreç performanslarının istenen kalitede olup olmadığı ölçülebilir değerler haline gelir. Altı Sigma’nın bir yönetim aracı haline gelmesi ve başarılı olması ise, Altı Sigma’nın tüm süreçlerde bir ölçüm yönetimi olarak ele alınması, 6 Sigma üzerine eğitilmiş çalışanların bu yöntemi sistemli bir şekilde uygulamasına ve en önemlisi de kendi firmalarının süreçlerine adapte edebilmeleriyle ilişkilidir.

Bu neden önemlidir diye düşünürsek, şöyle bakalım:

Restoran seçmek üzere olan bir müşteriyiz. Seçim kriterlerimiz neler olabilir?

Yer, menü, servis hızı, ortam, bilinirlik, otopark, fiyatlar..

Restoran sahibi için önemli olan belli bir ürünün karlılığı, satış adetleri gibi göstergeler öncelikliyken müşteri için iyileştirilebilir olan göstergeler hizmet süresi (servis hızı), hatalı siparişler seçim kriterlerinde öncelikli olabilir. Altı sigma eğitimleri bize şunu öğretti ki, satış adetlerini veya karlılığı herhangi küçük bir müdahaleyle istenen seviyeye çekebiliriz ancak bu altı sigma felsefesinin doğasına aykırıdır. Süreci iyi gözlemlemez, iyi analiz etmez ve bu değişkenlikleri azaltmaz isek müşterinin seçim kriterlerini karşılamıyoruz demektir, bir sonraki sefer hizmet süresinin ne kadar hızlı olabileceğine dair bir şey ifade edemeyiz. Bu da aslında dolaylı olarak, bizim başarı göstergelerimizi etkiler.

Elbette ki, bu değişkenlikleri azaltmak, nelerden kaynaklandığını tespit etmek, doğru çözümler önermek ve izlenebilir olmasını sağlamak kolay değil. Bu eğitim boyunca bunu benimsemeye çalışacağız. Aralık ayına kadar devam edecek olan eğitimlerimizde, bu araçların nasıl kullanıldığını öğrenmeye çalışacağız.

Yetişmekte olan kara kuşak altı sigmacılar, şampiyonumuz, birinci dalga uzman kara kuşaklarımız ve tüm Denge Kimya çalışanlarıyla birlikte, hem hedefine ulaşan projelerimizle eğitimimizi tamamlamak istiyoruz hem de firmadaki tüm üçüncü dalga, dördüncü dalga olacak arkadaşlarımıza, bu eğitimimiz boyunca edindiklerimizi aktarmak istiyoruz.

Sevgiler.

Derya ŞARA

Kategoriler: Eğitimler Etiketler:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir