Akedom Bahçesi


Rivayete göre Sokrates, baldıran zehrini içmeden az önce bir öğrencisinin elinde tanımadığı bir müzik aleti görünce öğrencisinden kendisine o müzik aletinin nasıl çalındığını öğretmesini ister. Öğrencisi üzgün bir şekilde, “Öğreteyim ama, sanırım bunu çalıp keyif alacak zamanın olmayacak deyince şöyle cevap verir Sokrates: “Evet bunu çalıp keyif alacak zamanım yok, ama öğrenmenin keyfi var ya”

Günümüzden yaklaşık 2400 yıl önce yaşayan bir filozof olan Sokrates için bilgi ve öğrenme, iş veya meslek değil, yaşamın kendisiydi. Uzun yıllar boyunca gençlere, öğrenme tutkusu olan insanlara öğretmenlik yaptı. Ancak öğrencilerine öğütlediği şu sözler, bilginin gelişerek sonraki nesillere aktarılmasının, yani “üniversite”nin önemini ifade etmeye yeter: “Okuduklarınızı ve duyduklarınızı değil, kendi öz düşüncelerinizi, kendi içinizde olup bitenleri söyleyin. Başkalarının ağaçlarından meyve yeme alışkanlığından sıyrılarak, kendi bahçenizin fidanlarını yetiştirin. İşte o zaman, meyve yemenin zevkini tadacaksınız”. Sokrates’in öğrencisi Eflatun (Platon) da bu sözlerin peşinden giderek “Akedom Bahçesi” denilen yerde, günümüz modern üniversitelerinin başlangıcı sayılacak öğretim kurumunu hayata geçirdi.

“Denge Akedom” tam da bu sözlerden ilham alarak bilgi ve öğrenmeyi, bilgiyi geliştirmeyi hayatımızın bir parçası haline getirmeyi hedefleyen bir vizyonun ürünüdür.

Şirket Üniversiteleri (akademileri) 80’li yılların başında, ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulmaya başlandı ve günümüze kadar gelişerek dünyaya yayıldı. Bu yeni yaklaşım, yapılan eğitim çalışmalarının şirketin vizyon ve stratejileri ile uyumlu hale gelmesini hedefler. Bu anlamda şirket akademileri, öğrenmeyi kurum kültürünün bir parçası haline getirmek, çalışanlarda aidiyet duygusunu geliştirerek şirketlerin değişim ve gelişiminin birer öznesi yapmak için geliştirdikleri startejik bilgi yönetim sistemidir diyebiliriz.

Anton Semyonoviç Makarenko ‘yaşam Yolu’ kitabında şöyle demistir; “Bir insanı eğitmek demek, onu yarınların getireceği sevinçlere götürecek dürtü ve heveslerle donatmak demektir… İnsanı eğitmek demek, onda yepyeni bir heves uyandırmak, var olan umutlarını yeşertmek, onları işe koşmak demektir, yavaş yavaş daha anlamlı, daha değerli istekler yaratmak demektir”. Denge Akedom bu temelden yola çıkarak önce çalışanları ve yakınlarına daha sonra da çevrede ulaşabileceği herkese eğitim olanakları sunmaya gayret gösterecektir.  Şirkete özgü eğitim gereksinimlerini karşılamak, geleneksel eğitim ve  gelişim içindeki boşlukları doldurmak, eğitim ve gelişim faaliyetlerinin verimliliğini arttırmak, üniversitelerle çözüm ortaklığı sağlamak, bilginin paylaşımı ve yayılımı için bir öğrenme ortamı yaratarak ortak akıla ulaşmak hedefiyle ilerleyecektir.  Denge Akedom, eğitim ihtiyaçlarını belirleyip bunları organize ederek toplumun gereksinmeleri doğrultusunda bilgi üretip geliştirecek nesillerin yetiştirilmesine katkı sağlayacaktır.

Şimdiye kadar müzik, zeka oyunları, fotoğraf ve gezi, sinema  kulüplerinin kuruluş çalışmalarına başladık. Bazı ürünlerinimizin video sunumlarını hazırladık. 6 sigma projelerimizin başlama vuruşu toplantılarını yaptık. Üniversitelerle birlikte yapabileceklerimiz konusunda çalışmalar yaptık, sivil toplum kuruluşları ile ilk teması gerçekleştirerek diğer önemli şirket akademilerinden randevu aldık. E-kütüphanemizi kurduk. Çalışanlarımızın çocuklarına vereceğimiz ‘koçluk’ desteği için ön çalışmaları tamamladık. Uluslararası iş ortaklarımızdan destek istedik, ve özellikle yıl sonuna kadar yapacağımız işlerimizi programladık. Çok yakında bu platform; teknik konuların geliştirildiği, sektörü ilgilendiren konularda bilimsel çalışmaların yapıldığı, çalışma sonuçlarının prestijli dergilerde yayımlandığı, bilimsel kongrelerde sunumlarının yapıldığı, stratejik kararlarda üst yönetimin danışacağı, çalışanların hobilerini gerçekleştirebilecekleri çok keyifli bir hale dönüşecektir.

Her ne yaparsak yapalım; bize esin kaynağı olan Eflatun’un bu 4 erdemden asla uzaklaşmayacağımızı söylemeliyim :

  • Bilgelik: İdarecilerin erdemidir.
  • Cesaret ve yiğitlik: koruyucu kesimin erdemidir.
  • Ölçülülük: Üreten kesimlerin erdemidir.
  • Adalet: Bütün sınıflarla ilgili bir erdemdir.

Gelinen noktada şirket üniversitemizin kurulmasında destek olan bütün çalışma arkadaşlarıma çok teşekkür ederim.  Bundan  sonra da katkıda bulunmak isteyen bütün arkadaşlarımıza Denge Akedom’un kapıları ardına kadar açıktır.

Gelin hep beraber bu güzel platformu geliştirelim!

Refik GÜLBAHAR

Teknik Genel Müdür Yardımcısı

Kategoriler: Hakkımızda

“Akedom Bahçesi” başlıklı yazı için 2 yorum yapılmıştır.

  1. bu muhteşem aktivasyonun arka fonunun siyah olmasının nedenini sormadan edemeyeceğim, neden? ama gerçekleştirilecek olan faaliyet takdire şayan bir adım. bunun için ben ne yapabilirim bilmiyorum ama ben de ilk adımı atmış olmak için sizinle duygularımı paylaşmak gereği duydum. özellikle eğitim ve öğrenmenin tadını alacak nesiller yetiştirilecek ise…
    sevgi ve muhabbetlerimi sunarım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir