Fenolik Sararmaya Dur Deme Zamanı Geldi !


Yaklaşık otuz yıl önce kumaş ve konfeksiyon ürünlerini depolamada sararma problemleri daha sık yaşanır hale gelmişti. Özellikle beyaz ve pastel renklerde yaşanan bu problem bazı ambalajlarda görülürken, bazılarında görülmemekteydi. Bu sorunu çözmek için yapılan çalışmalardan sonra, araştırmacılar bunun kumaşın sarıldığı polietilen film ya da torbadan kaynaklandığını anlamışlardır. Bu sararmanın mekanizmasını ve reaksiyonlarını açıklayan birçok çalışma ve yayın vardır. Ancak çalışmaların esasını fenolik antioksidanlar oluşturmaktadır. En çok bilinen BHT (Buthylatedhydroxy toluene; 2,6-di-tert-butyl methyl phenol) dir. Bu kimyasal, polietilen film ve torbalarda, karton ve kahverengi kâğıtta diğer taşıma malzemelerinde bulunmaktadır. Atmosferik kirlilikte bulunan azot oksitleri ile reaksiyona girerek kumaşı sarartabilmektedir.

Fenolik sararma

Tekstil proseslerinde butipantioksidanlar, bitim aditifi olarak lif çekim işleminde, koruyucu olarak tekstil yumuşatıcılarında, iplik ve bobin yağlarında, örme yağlarında ve değişik tekstil bitim kimyasallarında kullanılmaktadır. Kesme ve dikiş endüstrisinde sünger dolgu, tela, kumaş yapıştırıcıları ve dikiş yağlarında bu fenolik maddeler bulunmaktadır. Sararmayı önlemek için fenolik antioksidan içeren bu tür maddelerin kullanılmaması gerektiği açıktır. Ancak bu tür maddelerin çok geniş kullanım alanı bulması bunlardan kaçınmayı da zorlaştırmaktadır. Bu yüzden depolama alanlarından azot dioksiti uzaklaştırmak için iyi havalandırılmalı ve sıcaklık kontrolü yapılmalıdır.

Makalemizin içerisinde belirttiğimiz koşullara dikkat edilerek, sararma, hissedilmeyecek şekilde azaltılır ve uzun zamana yayılır, fakat tamamen ortadan kaldırılamaz.

Hafif bir yıkama ile ortadan kalkar.
Çözücüler ile ortadan kalkar.
Asitle veya hidrojen peroksit ile işleme tabii tutulduğunda ortadan kalkar.

Kategoriler: Araştırmalar Etiketler: ,

“Fenolik Sararmaya Dur Deme Zamanı Geldi !” başlıklı yazı için 4 yorum yapılmıştır.

  1. Merhaba,
   Öncelikle sayfamıza göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederiz.
   Makalemizde de değinildiği gibi fenolik sararma tekstil proseslerindeki bir çok değişkenden kaynaklanabilir. Doğru ürünü önerebilmemiz için öncelikle prosesteki değişkenleri analiz etmemiz gerekmektedir. Genel olarak sorunuza cevap verecek olursak, ürün gamımızda fenolik sararmayı engelleyen ve fenolik sararmaya sebep olmayan bitim işlemi kimyasallarımız mevcuttur. Daha detaylı bilgi için sdonmez@dengekimya.com adresi ile iletişime geçebilirsiniz.
   İyi çalışmalar dileriz.

 1. Merhabalar
  Firmamızda poliüretan esaslı ayakkabı taban üretimi yapmaktayız. Tekstil sektörü dışında sararma engelleyici ajanlarınız var mıdır?
  Taban üretiminde boyar madde olarak yağ bazlı sıvı master beach boyası üretimide yapmaktayız. Beyaz boyada sararma geciktirici ürün mevcutsa yardımcı olabilir misiniz?

  1. Merhaba,
   Öncelikle sayfamıza göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederiz. İlgilenmiş olduğunuz konu gerekli bölüme iletilmiştir. Gün içerisinde vermiş olduğunuz mail adresi ile iletişime geçilerek bilgi alışverişi sağlanacaktır.
   İyi günler dileriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir