Inditex

Inditex, 1963 yılında küçük bir atölyede başladığı moda serüveninde bugüne kadar çok önemli firmaları bünyesine katarak dünyanın en büyük moda distribütörlerinden biri haline gelen moda topluluğudur. Markanın temelleri 1975 yılında İspanya’da Zara mağazasının kapılarını açmasıyla atılır.

Yaratıcılık, müşteri odaklılık ve market taleplerine hızlı bir şekilde yanıt veren kaliteli tasarım felsefesi hızlı bir uluslararası genişlemeye olanak sağlar ve 1980’lerin sonunda Pull&Bear, Massimo Dutti, Bershka, Stradivarius, Oysho, Zara Home ve Uterqüe gibi markaların da katılmasıyla sektöre yön veren bir moda zinciri oluşur.

Inditeks mağazalarını belirli standartlar altında tasarlar ve yönetirken, ürünlerini de en sıkı sağlık ve güvenlik standartlarından geçirir. Piyasaya sunulan tüm ürünler Inditeks bünyesinde oluşturulan standartlara (Clear to Wear, Safe to Wear ve Green to Wear gibi) uymak zorundadır.

Clear to Wear

Inditex tarafından geliştirilen, ürünlerde kalite, sağlık ve güvenliği inceleyen bir sistemdir. Yasal çerçeveler içinde kullanılan ve insan sağlığına zarar verebilecek katkı maddelerinin kullanım sınırlarını düzenler ve kontrol eder.


The List

Inditex The List, deri ve tekstil ürünlerinin üretiminde kullanılan tehlikeli kimyasal ürünlerin kalitesinin artırılması ve bu kimyasalların potansiyel risklerini önleme amaçlı oluşturulmuş dünya çapında öncü bir programdır.


Ready to Manufacture

Inditex doğrudan tedarikçilerini ve tedarik zincirinde bulunan boya, baskı, yıkama ve deri işleme tesislerini de kapsamına alır. Asli amacı; tüm Inditex tedarikçilerinin CTW şartlarına ve “Zero Discharge of Hazardous Chemicals [4]” Zararlı Kimyasalların Sıfır Salınımı politikası sonucunda oluşan MRSL (Manufactured Restricted List)’ye uygun olmasıdır.

Daha detaylı makalemiz için lütfen ekli dosyayı açınız.

Teknik bülten-İnditex
Kategoriler: Araştırmalar

“” başlıklı yazı için 2 yorum yapılmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir